Kalendár

<<  Júl 2020  >>
PoUtStŠtPiSoNe
0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Sviatok má:
Oliver
Zajtra: Ivan

Doporučujeme vámPodporte nás a umiestnite si na web
našu ikonku
Zábavy, diskotéky, akcie
Kód:


Ďaľšie ikonky
Ak máte zaujem aby tu bola zobrazená aj vaša ikonka. Kontaktujete admina >>tu<<

Prihlásenie

Vítajte, naspäť Anonym.

 Užívateľské meno
 Heslo
(Registrovať)

Hľadať

Reklama  • Nové podujatia

  • Top hodnotenie

  • Top články

  • Nové články

 

Od hrncov k mixážnemu pultu

Téma: Akcie a koncerty
Autor: Janka Koyšová    Štvrtok, 09.12.2010 19:28
Akcie a koncerty

   Ľubo, mladý chalan z obce Beluša, sa rozhodol, že si svoj stereotypný život v kuchyni - s vareškou v ruke -  trošku prikrášli a okorení. Začal sa venovať hudbe, ktorá ho už od útleho detstva veľmi zaujímala.

       Kedy prišli prvé náznaky, že by si sa chcel venovať hudbe?

Mal som asi 8 rokov, keď sa to začalo vo mne prebúdzať. Vtedy bola novinka a veľka vymoženosť mať doma satelit. Nemecké kanály občas vysielali prenosy z hudobných akcií. Už vtedy sa mi páčila eketronická hudba. Zažil som prvý koncert hausovej skupiny 2 Unlimited. To bola pecka. Nezabudnuteľný zážitok.  Každý piatok som s bratom nahrával na kazety – vtedy ešte CD-čka neexistovali – rôzne tracky (pesničky) od vtedajších veľmi populárnych spevákov ako Scooter, Scapmen, Sash a pod. Už to ma dostávalo do varu. Často som sledoval hudobné programy, kde hral napr. Tauscher, Schiller alebo Carl Cox. To sú veľmi kvalitní DJ-ovia, ktorí mixovali ešte vtedajšie kvalitné techno.

      Bol si hneď rozhodnutý, že stáť pri mixážnom pulte a robiť remixy je to, čo by si chcel? Nelákala ťa hra na hudobnom nástroji?

Za mládi lákala, mám doma aj syntezátor (klávesi), ale nemal som čas chodiť na umeleckú školu. Momentálne by som veľmi rád chodil na umeleckú, aby som sa naučil hrať na klávesoch, pretože k produkcii a k remixom sa to hodí. Ale ani teraz pri zamestatní nemám veľa voľného času a úprimne, neviem si predstaviť, že by som v takom veku chodil do umeleckej školy. Mal som možnosť, ale, bohužiaľ, nevyužil som ju. L

      Verejnosť ťa poznám pod menom DJ SUNKO. Ako vznikla takáto prezývka?

Bratranci, ktorí boli už od malička machri na výpočtovú techniku a informatiku, ma naučili základy s počítačom a volali ma Šunko. Ale keďže anglický slovník nepozná diakritiku, tak som proste Sunko bez mäkčeňa. Už ako malý „frkan“ som Sunko. Tak prečo to meniť?

      Ako hovoriš, hudbu máš už odmalička veľmi rád a aj sa o ňu zaujímaš. Avšak k samotnému  „Dj-ovaniu“ si sa dostal dosť neskoro. Čím to je spôsobené a aké boli začiatky?

Začal som hrať pred dvoma rokmi, keď som dostal kopačky.(smiech) Ale nie, vážne. Naplno som sa tomu začal venovať pred dvoma rokmi, teda, pokiaľ mi to môj pracovný a voľný čas dovolil. A ako som začínal? Mňa to už lákalo dávnejšie, lenže nebola príležitosť. Jedine cez tie Dj-ské softwarey, ale to nie je úplne ono.  Bratranec (DJ Wall) mi doniesol zo zahraničia CD preháravače a mixážny pult. Vysvetlil mi, ako to funguje a učil som sa sám. Najskôr to neišlo. Vôbec som tomu nerozumel, ako sa to robi, ale časom som to pochopil. Je to všetko o cviku a zručnosti. Čím viac človek hrá, tým vie toho viac vykúzliť J

 

      Na začiatku ti bol veľkou oporou práve bratranec, ktorý ti pravdepodobne posúval všetky svoje skúsenosti. Ako to je teraz? Beriete sa ako konkurencia?

Čo sa týka hudby, tú si robím výslovne sám. Ale akcie organizujem zvyčajne s bratrancom. S ním robím celú akciu sám. Od všetkých vybavovačiek, prezentácii reklám až po prípravu a celkový priebeh udalosti. Nemôžno povedať, že to je konkurencia, keď s ním nonstop spolupracujem.

      Z finančného hľadiska to určite nie je lacná záležitosť. Celé to vybavenie a aparatúra...

 

Pfuu no (začal som to všetko spočtítavať, keď si položila túto otázočku J) Asi takto. V dnešnej dobe nie je nič lacné a ešte k tomu na Slovnesku. Ušetriť, keď sa vie, tak sa dá, ale aj tak je to drahá záležitosť. My, ja a DJ Wall, keďže robievame spolu vlastné akcie, tak vybavenie ako osvetlenie (lasery, scanery otocne hlavice, stroboskopy, atď), ozvučenie (reproduktory) a k tomu potrebné zosilovače, káble a všetko ostatné má bratranec, ktorého tieto „srandičky“ stáli neskutočné peniaze. Ja mám skôr tú digitálnu výbavu  na hranie.J Samozrejme, nejaké peniaze nám časom už vrátili, ale to je skôr také, že sa to moc neráta. Je rozdiel, keď si musíš vybavovať miesto, čas a všetko ostatné, ako keď prídeš do klubu a hráš tam. Samozrejme, že v kluboch si môžeš dovoliť hrať aj podstatne inú hudbu, ako na akciách v obci. A nielen to. Tým padom, keď prídeš do klubu a len pustíš pár remixov, máš to bez  námahy, ako keď realizuješ vlastnú akciu.

 

      Kuchár či DJ? Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Chceš zostať pri hrncoch alebo sa vidíš ako populárny svetový DJ?

Kuchárom som chcel byť od malička a je to veľmi pekné  vedieť toto remeslo. V dnešnej dobe je to veľa práce za málo peňazí a podľa mňa, práca do tridsiatky. Skôr ma momentálne láka štátna služba a snažím sa tam presadiť. Moje plány do budúcnosti: spraviť policajné skúšky, odrobím 15 rokov, dovtedy sa vymakám a potom, keď budem na policajnom dôchodku, mixovanie bude moje hobby na plné využitie  (smiech)

     Kde všade si vystupoval a akú si mal odozvu od publika?

Zvyčajne hrávam na vlastných akciách. Mám aj vlastnú radio show. V kluboch zatiaľ nehrávam, ale ľudia si ma volajú na oslavy, jubileá a pod. Naposledy som hral kardiochirurgovi, ktorý oslavoval päťdesiatku a to nekecám (smiech). Hral som aj na jednom festivale, kde bolo okolo 1500 ľudí. Nemám veľa príležitostí na to, aby som ukázal, čo vo mne je . A aké dostávam reakcie? To máš tak. Sto ľudí sto chutí. Niektorým sa páči moja hudba, iným nie. Nikdy nevyhovieš každému.

      Túto otázku si nemôžem odpustiť. Využiješ svoju zhovorčivosť aj pri tom, ako stojíš pri mixážnom pulte? 

(smiech) Áno využijem a  pomáha mi. Naučil som sa nejaké tie frázičky, ako na ľudí, ktorí pýtajú nemožné pesničky alebo sú v podnapitom stave a sú neuveriteľne otravní. To som vážne až taký ukecaný? (smiech)


 
Hodnotenie článku: 2.40
     1     2     3     4     5     
Hlasovalo: 1128

"Od hrncov k mixážnemu pultu " | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa
Partneri


Page Rank [Valid RSS] Seo servis TOPlist

Web je optimalizovaní pre rozlíšenie 1024x768 a prehliadač Mozila.
Copyright © 2008 by Kam teraz

Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.13 sekúnd
Internetové stránky vytvoril a spravuje Jozef Karas.